Haber
07 Ocak 2020 - Salı 13:46
 
Yerli otomobil iki mahalleyi uçurdu! Arazilerine değer biçemiyorlar
EKONOMİ Haberi
Yerli otomobil iki mahalleyi uçurdu! Arazilerine değer biçemiyorlar

Yerli otomobil iki mahalleyi uçurdu! Arazilerine değer biçemiyorlar

 

Aralık ayının son haftasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanʹın da katıldığı törenle tanıtımının yapıldığı yerli otomobil büyük heyecana yol açtı. Tasarımı ve teknik özellikleri ile tüm kesimlerden de tam not alan aracın yola çıkacağı tarih 2022 yılı olarak belirlendi.

 

İKİ İL ARASINDA KIYASIYA YARIŞ

 

Türkiyeʹnin Otomobili Girişim Grubu tarafından üretimi yapılacak aracın merak edilen fabrika yeri de tanıtım günü açıklandı. Fabrikanın şehirlerine kurulması için 26 il talip olurken, ağırlıkla Bursa ile Kocaeli arasında gidip gelindi. Uzun süren yapılan teknik çalışmalar ve TOGGʹun özellikle tercihi olmasından kaynaklı iki il arasındaki yarışın kazananı ise Bursa oldu.

 

KARACABEY PAS GEÇİLDİ

 

Resmi Gazeteʹde fabrikanın Bursaʹda kurulacağının açıklanmasının ardından gözlerin çevrildiği Karacabey ilçesinde yer alan Teknoloji Organize Sanayi Bölgesiʹnde yerli oto heyecanı yaşanmaya başladı. Ancak 27 Aralıkʹtaki tanıtım toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğanʹın fabrikanın Gemlikʹteki TSKʹya ait 4 milyon m2ʹlik askeri araziye kurulacağını açıklaması bu sefer de Karacabeyʹin 90 km uzağındaki iki mahallede büyük sevince yol açtı.

 

20 BİN KİŞİYE İŞ KAPISI OLACAK

 

22 milyar liraya inşa edilecek ve doğrudan 4 bin 323 kişinin istihdam edileceği dolaylı olarak ise 20 bin kişiye ekmek kapısı açacak yerli otomobilin fabrikası da araç gibi akıllı olacak. 2021 yılında üretimine başlanacak yerli otomobilin 2022 yılında tüm ülkede şarj altyapısı hazır hale getirilerek yollara çıkması bekleniyor.

 

1 MİLYON M2 ALANA İNŞA EDİLECEK

 

Yerli otomobilin Gemlikʹte kurulacağı askeri arazinin büyüklüğü 4 milyon m2. Bu arazinin 1 milyon m2ʹsine yerli oto için üretim tesisi yapılacak. Fabrikanın temelinin 2020 yılının ikinci yarısında atılması planlanıyor. Tüm dünyada büyük ses getiren yerli otonun üretim yerinin belli olmasının ardından fabrika arazisine yakın bölgedeki arsa fiyatları da hareketlenmeye başladı.

 

DENİZE SIFIR, DİBİNDE LİMAN VAR!

 

Türk Silahlı Kuvvetleriʹne ait dev arazi denize sıfır bulunuyor. Arazinin hemen yanı başında ise liman yer alıyor. Liman sayesinde araçların sevkiyatının deniz üzerinden rahatlıkla yapılması da planlanıyor. Şehir merkezine 10 dk mesafede bulunana arazinin Osmangazi Köprüsüʹne mesafesi ise yaklaşık 60 km.

 

YÜZDE 40 ARTTI, TEMEL İLE DAHA DA YÜKSELECEK

 

27 Aralıkʹta yapılan açıklamanın ardından çok sayıda kişi internet üzerinden Gemlikʹteki gayrimenkulleri incelemeye başlarken, fiyatlar da bir gün içerisinde yüzde 40 arttı. Bölgedeki hareketlenmeyi yenisafak.com okuyucuları için değerlendiren gayrimenkul uzmanları fabrikanın temelinin atılması ile fiyatların daha da tırmanacağını ifade ediyor.

 

KİMSENİN YÜZÜNE BAKMADIĞI YERLER PARA ETMEYE BAŞLADI

 

Yerli otomobilin fabrikasının Gemlikʹteki Hara askeri arazisine kurulacağının açıklanmasının ardından fiyatlarda yüzde 35-40 aralığında bir artış yaşandığını kaydeden Gayrimenkul Uzmanı Abdurrahman Duran, fiyatların daha da artacağını düşündüklerini belirterek şöyle konuştu: ʹʹKararın açıklanmamasından önce neredeyse hiç kimsenin aramadığı yerler için 27 Aralık sonrası çok sayıda kişi arıyor. Arayanlar sadece Bursa içerisinden de değil. Başta İstanbul olmak üzere farklı illerden arsalarla ilgi bilgi alıyorlar. Fiyatlarda tabi ortaya çıkan karar ve ilgi sonrası şöyle söylemem gerekirse m2ʹsi 750 TL olan bir yer 1200 TLʹye kadar çıktı.ʹʹ

 

ÇOK SAYIDA TELEFON ALIYORUZ

 

Bölgede çok sayıda büyük araziye sahip bir inşaat şirketinin yetkilisi olan Şeref Mescioğlu ise ortaya çıkan ilginin fiyatlarda artışa yol açtığını kaydederken, satışta olan yerleri için çok sayıda telefon almaya başladıklarını dile getirdi. Mescioğlu, yerli otomobilin fabrikasının yanı sıra bölgeye üretim tesisine mukabil çok sayıda yan sanayi üretim tesisi ve bu fabrikalarda çalışacaklar için konutların da yapılacağını dile getirdi.

 

İKİ MAHALLEDE PİYANGO ETKİSİ OLUŞTURDU

 

Fabrika arazinin bulunduğu bölgenin Gençali ve Kurşunlu mahallerine yakın lokasyonda bulunduğunu o yüzden bu mahallerde yaşayan vatandaşlar için adeta piyango etkisi oluşturduğunu söyleyen Gayrimenkul Uzmanı Evrim Öztürk, vatandaşların son dakika sürprizi sonrasında fiyat konusunda bocaladıklarını dönümüne 1 milyon TL isteyen dahi olduğunu belirtti. Arazilerin fiyatlarının 1 gün içinde 2-3 kat arttığını, kaydeden Öztürk, henüz temel olmadan bu denli yaşanan yükselişin katlanarak artacağını vurguluyor.

 

RENAULT VE FİAT GİBİ ETKİ EDECEK

 

Bölgede büyük çapta arazilerin olduğunu ve buralara yan sanayiye yönelik fabrikaların yapılabileceğini dile getiren Öztürk, il genelinde üretim yapan Renault ve Fiat gibi ciddi anlamda bölgeyi etkileyerek Bursaʹya yeni bir organize sanayi bölgesi kazandıracağını belirtiyor.

 

OTOMOTİVİN BAŞKENTİ: 45 BİN KİŞİ ÇALIŞIYOR

 

Yerli otomobilin üretileceği Bursa otomotivin başkenti olarak da ifade ediliyor. Tofaş ve Renaultʹun üretim tesislerinin yer aldığı ilde Türkiyeʹde üretilen 15 modelin 9ʹu üretiliyor. OYAK Renault Bursa fabrikası yıllık 360 bin otomobil, Tofaş ise 450 bin araçlık üretim kapasitesine sahip. Ayrıca bölgede Otomotiv Test Merkezi de kuruluyor. Şehirdeki 54 otomotiv ana ve yan sanayide çalışan sayısı 45 bin kişi çalışıyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yerli, otomobil, iki, mahalleyi, uçurdu!, Arazilerine, değer, biçemiyorlar,
Yorumlar
Haber Yazılımı