Haber
02 Ekim 2018 - Salı 10:50
 
TRABZON TARİHİ VE KÜLTÜREL DEĞERLERİ
TRABZON TARİHİ VE KÜLTÜREL DEĞERLERİ
TRABZON Haberi
TRABZON TARİHİ VE KÜLTÜREL DEĞERLERİ

 Serander

Yöresel halk mimarisinin en güzide ürünü Serander... Bir zamanlar evlerin yanında tahıl, patates vb. gibi gıda maddelerinin saklandığı, daha sonra özellikle mısırı kurutma ve saklama, bunun yanı sıra çok çeşitli gıdaları kuru bir ortamda saklama, kemirgenlerden koruma işlevini yerine getiren Serander, farklı isimlerle de anılıyor.
trabzon serander

Horon

Horon kol kola dairesel şekilde oynanan bir halkoyunudur. Karadeniz’de yalnız başına iş yapmak çok zor olduğundan horon; Karadenizlinin her işte elele verilmesini, birlikte çalışmaya duyduğu ihtiyacı anlatmasıdır. Karadeniz tüm görkemiyle, bütün özelliklerini yöreler insanına aksetmiş, iklimi, bulunduğu coğrafyanın dağlık olması gibi nedenler yaşayışları etkilemiş, Karadenizlinin tez canlılığı, hareketliliği, alışkanlıkları, bir günde 4 mevsimi yaşayabilmesi gibi unsurlar horonun alt yapısını oluşturmuş, zamanla halk, düğün ve eğlencelerde bu oyunu sergilemeye başlamıştır.

horon trabzon

Yöresel Kıyafetler

Giyim, kültürün en önemli öğelerinden birisidir. Yörenin iklimi, halkın yaşam şekli, dini inançlar gibi pek çok konuda bilgi verir. Trabzon - Şalpazarı (Ağasar) İlçesi’nin geleneksel kültüründe en önemli öğelerden birisi de geleneksel kadın kıyafetidir. Pek çok özelliğini kaybetmiş olmakla beraber halen canlılığını korur. Bu yönüyle Şalpazarı’nı temsil ettiği gibi Trabzon ve hatta tüm Karadeniz kadın kıyafetlerini de temsil ettiği söylenebilir.

trabzon yöresel kıyafet

Kemençe

Ağaçtan yapılan üç telli ve yaylı bir müzik aletidir. Kemençe üzerinde nota yerlerini belirleyen ve parmakların kapak tahtasına değmesini önleyen “Kravat” bulunur. Kemençenin telleri çeliktir ve yayı bir demet at kuyruğundan oluşur. Oldukça ritmik bir çalış şekline sahiptir.

kemençe trabzon

 

 

Kaynak: Editör: Taka61Net
Etiketler: TRABZON, TARİHİ, VE, KÜLTÜREL, DEĞERLERİ, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı