Haber
26 Kasım 2019 - Salı 17:58
 
Trabzon, O İsmi Geri İstiyor
GENEL Haberi
Trabzon, O İsmi Geri İstiyor

TRABZON, O İSMİ GERİ İSTİYOR

 

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım ayı oturumları, bugün gerçekleştirilen bütçe görüşmeleri ile tamamlandı. Meclis oturumunun açılışında değerlendirmelerde bulunan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, bugünkü adı Trabzon Fen Lisesi olan tarihi Trabzon Lisesine, yeniden tarihi isminin verilmesi için tavsiye kararı alınmasını önerdi.

 

Trabzon Lisesinin, köklü ve tarihi bir eğitim kurumu olduğunu ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Zorluoğlu, 2010 yılında fen lisesi müfredatına geçilmesiyle okulun adının değiştiğini hatırlatırken, Trabzon’un bu okula yeniden tarihi isminin verilmesini talep ettiğini kaydetti. Milli Eğitim Bakanlığının ilgili yönetmeliği çerçevesinde isim değişikliğinin mümkün görüldüğünü ifade eden Zorluoğlu şunları kaydetti:

 

 

 

“Trabzon’umuzun çok köklü bir kurumu, bir okulumuz var, Trabzon Lisesi. Ben de iki yıl Trabzon Lisesinde öğrenim görmüş bir kardeşinizim. 1987 yılında Trabzon Lisesinin 100’üncü kuruluş yıl dönümünü kutlamıştık. Bu okul 1914-15 yıllarında, Cihan Harbi nedeniyle hastane olarak kullanılmış, öğrencileri savaşa gittiği için iki yıl üst üste mezun verememiş, Çanakkale Savaşı’na giden öğrencileri de geri dönmemiş bir okuldur. Trabzon’umuzun medar-ı iftarı, memleketimize binlerce, on binlerce vatan evladı yetiştirmiş bir eğitim kurumudur. Bu eğitim kurumumuzun bilinen ismi Trabzon Lisesi ama 2010 yılından itibaren burada fen lisesi müfredatına geçildiği için ismi Trabzon Fen Lisesi olarak değiştirilmiş ve şu anda bu isim kullanılıyor. Bu konuda çeşitli ortamlarda buraya tekrar eski isminin verilmesi konusunda çok çeşitli çevrelerden talepler bana geldi. Bende şahsen bu tür kurumsal ve tarihi kimliği öne çıkmış, önemli eğitim kurumlarının kendi orijinal isimleri ile yola devam etmesi gerektiğine inananlardanım. Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı Kurum Açma Kapatma, Ad Verme Yönetmeliği’nde bir hüküm var. Deniyor ki, ‘Tarihi kültüre kavuşmuş, kurum kültürü ve hafızası oluşmuş, çevresinde adıyla tanınmış kurumların adları değiştirilemez. Bu tam da Trabzon Lisesini tanımlayan hüküm. O bakımdan mevzuat anlamında da bir engel olmadığını değerlendiriliyoruz. Benim önerim şu: Meclisimizde grubu bulunan partilerimizin ortak önergesi ile Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi olarak bir tavsiye kararı alalım. Sayın Valimizle de görüştüm, bu kararı Valimizin de uygun görüşü ile Milli Eğitim Bakanlığımıza gönderip orada da takip edip Trabzon’umuzun bu güzide eğitim kurumuna tekrar kendi öz ismini iade edelim.”

 

 

 

Başkan Zorluoğlu’nun alkışlarla karşılanan bu önerisi karşısında, AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti grup başkan vekilleri ile Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç tarafından, tarihi liseye, yeniden tarihi adının verilmesi için tavsiye kararı alınması amacıyla verilen önerge, oy birliği ile kabul edildi. Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, konuya göstermiş oldukları ilgi ve alakadan ötürü Başkan Zorluoğlu’na teşekkür etti. CHP Grup Başkan Vekili Turgay Şahin konunun gündeme getirilmesinden memnuniyet duyduklarını ifade ederken, “Sayın Başkanım çok iyi bir düşünce bu, sizi tebrik ediyorum, teşekkür ediyorum” dedi. İYİ Parti Grup Başkan Vekili Davut Çakıroğlu ve MHP Grup Başkan Vekili İsmet Kırali’de Başkan Zorluoğlu’na konuyla ilgili olarak teşekkür ettiler.

 

 

FEN LİSESİ OLARAK DEVAM EDECEK, İSMİ DEĞİŞECEK

 

Büyükşehir Belediye Meclisi üyelerine teşekkür eden Zorluoğlu, “Trabzon Lisemiz bir fen lisesidir. İsminin yeniden Trabzon Lisesi yapılması, fen lisesi eğitimin değişeceği anlamına gelmiyor. Müfredata göre orası yine fen lisesi olarak kalacak ama ismi Trabzon Lisesi olarak değişebilecek. Konunun takibini yapacağız” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Trabzon,, O, İsmi, Geri, İstiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı