Haber
06 Mart 2019 - Çarşamba 10:05
 
T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Şap aşılama kampanyası
KARADENİZ-BÖLGESEL Haberi
T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Şap aşılama kampanyası

T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Şap aşılama kampanyası

 

T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2019 yılı Sonbahar Şap Aşılama kampanyası 18 Şubat İtibari ile başlatılmış olup, 30 Nisan 2019 tarihinde bitirilmesi planlanmaktadır. Kampanya şeklinde yürütülen aşılama çalışmalarında 3 aylıktan büyük tüm büyükbaş hayvanların şap hastalığına karşı koruyucu olarak aşılanması hedeflenmektedir.

 

Aşılama kampanyası çerçevesinde Trabzon genelinde 155.519 adet büyükbaş hayvanın şap hastalığına karşı koruyucu olarak aşılanması hedeflenmektedir. Kampanya sonunda 100 aşılama hedefine ulaşmak için veteriner hekimler ilçelerde tüm mahallelerde mesai mefhumu gözetmeksizin aşılama çalışmaları yürütmektedir.

 

Bilindiği üzere şap hastalığı büyükbaş hayvanlarda ağız, burun, dil, meme ve ayaklarda büyük çapta yaralar oluşması ile seyreden viral bir hastalık olup, hastalık bulaşan hayvanlarda yeme, içme ve yürüme problemleri yaşanması sebebi ile önemli oranda et, süt gibi verim kayıpları yaşanmakta ve genç hayvanlarda ölümler şekillenmektedir. Halk dilinde tabak hastalığı olarak da bilinen Şap Hastalığından korunmak için aşılama ve biyogüvenlik önlemleri dışında başka bir yöntem bulunmamaktadır.a

Kaynak: Editör: Taka61Net
Etiketler: T.C., Tarım, ve, Orman, Bakanlığı, Şap, aşılama, kampanyası,
Yorumlar
Haber Yazılımı