Haber
24 Nisan 2019 - Çarşamba 11:55
 
Fındıkta kozalak akarı ile mücadele zamanı
TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan: - "Fındık kozalak akarı çok önemli bir fındık zararlısı olup fındığın meyve, yaprak ve sürgün gözlerini tahrip ederek büyük ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Üreticilerimizin kozalak akarı ile mücadelesine bugünlerde başlaması gerekmektedir"
KARADENİZ-BÖLGESEL Haberi
Fındıkta kozalak akarı ile mücadele zamanı

Fındıkta kozalak akarı ile mücadele zamanı

 

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, fındık üreticilerinin kozalak akarıyla mücadelesine bugünlerde başlaması gerektiğini söyledi.

Soydan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, soğuk ve karlı havaların ardından güneşin kendini göstermeye başladığına işaret ederek, zararlılara karşı mücadele zamanının geldiğini belirtti.

Fındık kozalak akarının çok önemli bir fındık zararlısı olduğunu, ürünün meyve, yaprak ve sürgün gözlerini tahrip ederek büyük ekonomik kayıplara yol açtığını vurgulayan Soydan, üreticilerin kozalak akarı ile mücadelesine bugünlerde başlaması gerektiğini kaydetti.

Soydan, mücadelenin zamanında ve eksiksiz yapılmasının önem taşıdığını ifade ederek, ilaçla mücadelenin yanı sıra kozalak akarının dallardan elle de toplanabileceği aktardı.

Kozalak akarının geçmişte ürünlere ciddi zararlar verdiğini anlatan Soydan, bu nedenle üreticilerin vakit kaybetmemesi ve mayıs ayının ilk haftasına kadar çalışmalarını tamamlaması gerektiğini vurguladı.

- "Tarım danışmanlarından yardım alınabilir"

Fındıkta zararlılar konusunda tüm ziraat odalarında tarım danışmanları bulunduğu bilgisini veren Soydan, bu danışmanların talep halinde üreticilere yardım etmeye hazır olduklarını kaydetti.

Son günlerde orta ve yüksek rakımlı bölgelerde kar yağışının etkili olduğuna işaret eden Soydan, "Yağışın fındığa zarar verip vermediğini araştırıyoruz ancak odalarımıza bu konuda gelen bir şikayet söz konusu değil. Ekiplerimiz araştırıyor." dedi.

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör: Taka61Net
Etiketler: Fındıkta, kozalak, akarı, ile, mücadele, zamanı,
Yorumlar
Haber Yazılımı