Büyükşehir hafriyat sahalarında denetimlerini artırdı

Genel 13.03.2020 - 11:25, Güncelleme: 13.10.2020 - 17:05
 

Büyükşehir hafriyat sahalarında denetimlerini artırdı

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, il genelinde sağlıklı bir ‘Hafriyat Yönetim Planı’ oluşturmak amacıyla yürüttüğü çalışmalar sonucunda Düzköy, Beşikdüzü ve Araklı’nın ardından Of depolama sahasını da kullanıma açtı.
Büyükşehir hafriyat sahalarında denetimlerini artırdı   Trabzon Büyükşehir Belediyesi, il genelinde sağlıklı bir ‘Hafriyat Yönetim Planı’ oluşturmak amacıyla yürüttüğü çalışmalar sonucunda Düzköy, Beşikdüzü ve Araklı’nın ardından Of depolama sahasını da kullanıma açtı.   Yapılan bu çalışmalarla birlikte Of’tan Beşikdüzü’ne kadar uzanan sahil bandı, kontrollü döküme uygun hale getirildi. Tüm döküm sahalarının denetimi, Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından titizlikle yapılıyor.   Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada “Hafriyat toprağı, inşaat ve yıkıntı atıkları denetimi ve idari yaptırımda bulunma yetkisini Çevre ve Şehircilik Bakanlığından devralan Büyükşehir Belediyesi, atıkların çevre ve insan sağlığına olabilecek zararlı etkilerini en aza indirilebilmek amacıyla Beşirli Gülcemal döküm sahasını açmıştı. İlimiz genelinde; taşkın riski olan dere yataklarına, su havzalarına, tapulu arazilere izinsiz hafriyat dökülmesinin önüne geçmek için hafriyat toprağı, inşaat ve yıkıntı atıklarının depolanabileceği ve bertaraf edilebileceği alanların belirlenmesi önem arz etmektedir. Bu kapsamda gerekli mevzuat şartları da dikkate alınarak il genelinde sağlıklı bir ‘Hafriyat Yönetimi Planı’ oluşturmak amacıyla yürütülen çalışmalar sonucu Düzköy, Beşikdüzü, Araklı’nın ardından son olarak da Of depolama sahası da Trabzon’a kazandırılarak Of’tan Beşikdüzü’ne kadar uzanan sahil bandı, kontrollü döküme uygun hale getirilmiştir” ifadeleri kullanıldı.   HAFRİYAT TAŞIMA İZİN BELGESİ VERİLİYOR Tüm sahaların kontrolünün Büyükşehir Belediyesinin kullanmakta olduğu Hafriyat Yönetim Bilgi Sistemi üzerinden gerçekleştirildiğinin de dile getirildiği açıklamada “Hafriyat taşıyan araçlara araç takip cihazı taktırılıp bu sisteme kaydedilmekte ve bu işlem sonucu Hafriyat Taşıma İzin Belgesi verilmektedir. Taşıma İzin Belgesi olmayan araçların hafriyat taşımasına izin verilmemektedir. Denetimler Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi ile Zabıta Daire Başkanlığı ile koordineli olarak yürütülmektedir. Sisteme kayıtlı mevcut 201 firma ve 488 araç bulunmaktadır. Belirlenen depolama sahaları dışında herhangi bir yere kaçak veya izinsiz hafriyat atığı döktüğü tespit edilen araç ve firma sahiplerine 2872 sayılı Çevre Kanunu gereğince yaptırım uygulanmaktadır” denildi.
Trabzon Büyükşehir Belediyesi, il genelinde sağlıklı bir ‘Hafriyat Yönetim Planı’ oluşturmak amacıyla yürüttüğü çalışmalar sonucunda Düzköy, Beşikdüzü ve Araklı’nın ardından Of depolama sahasını da kullanıma açtı.

Büyükşehir hafriyat sahalarında denetimlerini artırdı

 

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, il genelinde sağlıklı bir ‘Hafriyat Yönetim Planı’ oluşturmak amacıyla yürüttüğü çalışmalar sonucunda Düzköy, Beşikdüzü ve Araklı’nın ardından Of depolama sahasını da kullanıma açtı.

 

Yapılan bu çalışmalarla birlikte Of’tan Beşikdüzü’ne kadar uzanan sahil bandı, kontrollü döküme uygun hale getirildi. Tüm döküm sahalarının denetimi, Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından titizlikle yapılıyor.

 

Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada “Hafriyat toprağı, inşaat ve yıkıntı atıkları denetimi ve idari yaptırımda bulunma yetkisini Çevre ve Şehircilik Bakanlığından devralan Büyükşehir Belediyesi, atıkların çevre ve insan sağlığına olabilecek zararlı etkilerini en aza indirilebilmek amacıyla Beşirli Gülcemal döküm sahasını açmıştı. İlimiz genelinde; taşkın riski olan dere yataklarına, su havzalarına, tapulu arazilere izinsiz hafriyat dökülmesinin önüne geçmek için hafriyat toprağı, inşaat ve yıkıntı atıklarının depolanabileceği ve bertaraf edilebileceği alanların belirlenmesi önem arz etmektedir. Bu kapsamda gerekli mevzuat şartları da dikkate alınarak il genelinde sağlıklı bir ‘Hafriyat Yönetimi Planı’ oluşturmak amacıyla yürütülen çalışmalar sonucu Düzköy, Beşikdüzü, Araklı’nın ardından son olarak da Of depolama sahası da Trabzon’a kazandırılarak Of’tan Beşikdüzü’ne kadar uzanan sahil bandı, kontrollü döküme uygun hale getirilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

 

HAFRİYAT TAŞIMA İZİN BELGESİ VERİLİYOR

Tüm sahaların kontrolünün Büyükşehir Belediyesinin kullanmakta olduğu Hafriyat Yönetim Bilgi Sistemi üzerinden gerçekleştirildiğinin de dile getirildiği açıklamada “Hafriyat taşıyan araçlara araç takip cihazı taktırılıp bu sisteme kaydedilmekte ve bu işlem sonucu Hafriyat Taşıma İzin Belgesi verilmektedir. Taşıma İzin Belgesi olmayan araçların hafriyat taşımasına izin verilmemektedir. Denetimler Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi ile Zabıta Daire Başkanlığı ile koordineli olarak yürütülmektedir. Sisteme kayıtlı mevcut 201 firma ve 488 araç bulunmaktadır. Belirlenen depolama sahaları dışında herhangi bir yere kaçak veya izinsiz hafriyat atığı döktüğü tespit edilen araç ve firma sahiplerine 2872 sayılı Çevre Kanunu gereğince yaptırım uygulanmaktadır” denildi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve taka61.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.