TCMB ve BKM işbirliğiyle 'Ödeme İste' sistemi kullanıma sunuldu

Ekonomi (PHA) - PHA | 25.01.2024 - 01:56, Güncelleme: 25.01.2024 - 08:41
 

TCMB ve BKM işbirliğiyle 'Ödeme İste' sistemi kullanıma sunuldu

ANKARA (PHA) - Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve Bankalararası Kart Merkezi (BKM) işbirliğiyle geliştirilen Ödeme İste sistemi, artık kullanıma açıldı. Sistemin temel amacı, alacaklı ve borçlu arasındaki ödeme taleplerini daha hızlı ve kolay bir şekilde yönetmeyi sağlamak.
Yapılan açıklamaya göre, "Ödeme İste" sistemi, "Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST)" sisteminde müşterilerin kullanım deneyimlerini geliştirme hedefi taşıyan bir katma değerli hizmet olarak tanımlanıyor. Bu yeni uygulamaya göre, bir kişi diğerinden para bekliyorsa, karşı tarafın banka hesap bilgilerini girerek hızlı bir şekilde para transferi talebinde bulunabilecek. Karşı tarafın bu talebi kabul etmesi durumunda ise para transferi anında gerçekleşecek. Bankalar, kendi mobil uygulamalarını "Ödeme İste" sistemine uygun hale getirdikleri ve sistemi destekledikleri açıklamalarında belirtildi. "Ödeme İste" sistemi, ödeme talepleri öncesinde alacaklının borçludan ödeme talep etmesi esasına dayanıyor. Alacaklının borçlunun hesap bilgilerini bilmesi durumunda, bu talep anında gerçekleştirilebiliyor. Sistem, kullanıcılara daha hızlı, güvenli ve etkileşimli bir ödeme deneyimi sunmayı amaçlıyor. "Ödeme İste" sistemine ilişkin merak edilen 7 soru ve 7 cevap şöyle: Soru 1: "Ödeme İste" sistemi nedir? Cevap 1: Sistem, ödemeler öncesinde alacaklının borçludan ödeme talep etmesi, borçlunun ise bu talebe yanıt vermesi esasına dayanıyor. "Ödeme İste", bir ödeme sistemi ve ödeme aracı/kanalı değil, ödeme öncesi kullanılan bir altyapı özelliği taşıyor. Soru 2: "Ödeme İste" sisteminin kullanabilmek için neler gerekli? Cevap 2: "Ödeme İste" sisteminin kullanılabilmesi için alacaklı tarafından borçlunun hesap bilgileri, yani, Kolay Adres, TR Karekod ya da IBAN+Ad Soyad bilgilerinin bilinmesi gerekiyor. Soru 3: "Ödeme İste" sistemi alacaklı ve borçlu farklı Ödeme Hizmeti Sağlayıcısı (ÖHS) ile çalıştıklarında da kullanılabiliyor mu? Cevap 3: Evet, kullanılabiliyor. Soru 4: "Ödeme İste" sisteminde, alacaklı ödeme talebi ilettiğinde borçlunun nasıl haberi olacak? Cevap 4: Borçlunun ÖHS'si, gerekli kontrolleri yaptıktan sonra kendi iç sistemleri üzerinden "Ödeme İste" oluşturarak borçluya anlık bildirim iletir. Soru 5: "Ödeme İste" sisteminde, borçlu kendisine iletilen ödeme talebini reddedebilir mi? Cevap 5: Evet, borçlu "Ödeme İste"ye yanıt olarak kabul ve ret cevabı verebilir. Soru 6: "Ödeme İste" sisteminde alacaklı, ödeme talebine ilişkin borçludan gelen yanıtı hemen öğrenebilir mi? Cevap 6: Evet, öğrenebilir. Alacaklının ÖHS'si, borçludan gelen yanıtı anında alacaklıya iletir. Soru 7: Borçlu, ödeme talebini kabul ederse işlemi hangi yolla gerçekleştirebilir? Cevap 7: "Ödeme İste" sisteminde, borçlu kendisine iletilen ödeme talebini kabul etmesi durumunda, söz konusu ödeme FAST veya havale yoluyla gerçekleştirilebilir. Kaynak : PHA
ANKARA (PHA) - Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve Bankalararası Kart Merkezi (BKM) işbirliğiyle geliştirilen Ödeme İste sistemi, artık kullanıma açıldı. Sistemin temel amacı, alacaklı ve borçlu arasındaki ödeme taleplerini daha hızlı ve kolay bir şekilde yönetmeyi sağlamak.

Yapılan açıklamaya göre, "Ödeme İste" sistemi, "Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST)" sisteminde müşterilerin kullanım deneyimlerini geliştirme hedefi taşıyan bir katma değerli hizmet olarak tanımlanıyor. Bu yeni uygulamaya göre, bir kişi diğerinden para bekliyorsa, karşı tarafın banka hesap bilgilerini girerek hızlı bir şekilde para transferi talebinde bulunabilecek. Karşı tarafın bu talebi kabul etmesi durumunda ise para transferi anında gerçekleşecek.

Bankalar, kendi mobil uygulamalarını "Ödeme İste" sistemine uygun hale getirdikleri ve sistemi destekledikleri açıklamalarında belirtildi.

"Ödeme İste" sistemi, ödeme talepleri öncesinde alacaklının borçludan ödeme talep etmesi esasına dayanıyor. Alacaklının borçlunun hesap bilgilerini bilmesi durumunda, bu talep anında gerçekleştirilebiliyor. Sistem, kullanıcılara daha hızlı, güvenli ve etkileşimli bir ödeme deneyimi sunmayı amaçlıyor.

"Ödeme İste" sistemine ilişkin merak edilen 7 soru ve 7 cevap şöyle:

Soru 1: "Ödeme İste" sistemi nedir?

Cevap 1: Sistem, ödemeler öncesinde alacaklının borçludan ödeme talep etmesi, borçlunun ise bu talebe yanıt vermesi esasına dayanıyor. "Ödeme İste", bir ödeme sistemi ve ödeme aracı/kanalı değil, ödeme öncesi kullanılan bir altyapı özelliği taşıyor.

Soru 2: "Ödeme İste" sisteminin kullanabilmek için neler gerekli?

Cevap 2: "Ödeme İste" sisteminin kullanılabilmesi için alacaklı tarafından borçlunun hesap bilgileri, yani, Kolay Adres, TR Karekod ya da IBAN+Ad Soyad bilgilerinin bilinmesi gerekiyor.

Soru 3: "Ödeme İste" sistemi alacaklı ve borçlu farklı Ödeme Hizmeti Sağlayıcısı (ÖHS) ile çalıştıklarında da kullanılabiliyor mu?

Cevap 3: Evet, kullanılabiliyor.

Soru 4: "Ödeme İste" sisteminde, alacaklı ödeme talebi ilettiğinde borçlunun nasıl haberi olacak?

Cevap 4: Borçlunun ÖHS'si, gerekli kontrolleri yaptıktan sonra kendi iç sistemleri üzerinden "Ödeme İste" oluşturarak borçluya anlık bildirim iletir.

Soru 5: "Ödeme İste" sisteminde, borçlu kendisine iletilen ödeme talebini reddedebilir mi?

Cevap 5: Evet, borçlu "Ödeme İste"ye yanıt olarak kabul ve ret cevabı verebilir.

Soru 6: "Ödeme İste" sisteminde alacaklı, ödeme talebine ilişkin borçludan gelen yanıtı hemen öğrenebilir mi?

Cevap 6: Evet, öğrenebilir. Alacaklının ÖHS'si, borçludan gelen yanıtı anında alacaklıya iletir.

Soru 7: Borçlu, ödeme talebini kabul ederse işlemi hangi yolla gerçekleştirebilir?

Cevap 7: "Ödeme İste" sisteminde, borçlu kendisine iletilen ödeme talebini kabul etmesi durumunda, söz konusu ödeme FAST veya havale yoluyla gerçekleştirilebilir.

Kaynak : PHA

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve taka61.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.