Trabzonspor

Trabzonspor'un yeni transferi Anders Trondsen ameliyat oldu

Türkiye Koronavirüs Tablosu 24 Eylül

Türkiye Koronavirüs Tablosu 24 Eylül

Trabzonspor Malatyaspor maçı hazırlıklarına devam ediyor

Trabzonspor Malatyaspor maçı hazırlıklarına devam ediyor

Trabzon modern taksi duraklarına kavuşuyor

Trabzon modern taksi duraklarına kavuşuyor

Trabzonspor Leicester City

Trabzonspor Leicester City'in hucüm oyuncusu Fousseni Diabate'yi kadrosuna kattı

TRABZON

TRABZON

Karadeniz kıyılarının zümrüt kenti Trabzon’un kuruluşu M.Ö. 2000’li yıllara kadar uzanmaktadır. Kurucularının kimler olduğu hakkında kesin bilgi yoktur. Ancak Kafkaslar üzerinden gelen Orta Asya kökenli Türk kavimlerce kurulduğu yönünde görüşler mevcuttur. Kentin adına ilk kez Ksenephon’un Anabasis adlı eserinde “Trapezus” olarak rastlanmaktadır. Bu adı eski kent merkezi olan Orta ve Yukarı Hisar mevkiinin, masa formunu anımsatan bir yapıya sahip olmasından aldığı belirtilmektedir. Avrupa ile Asya’nın İpekyolu üzerindeki en önemli irtibat noktasında bulunan Trabzon, bu öneminden dolayı tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır.

 

Tarihin en eski çağlarından beri insanoğlunu barındırmış olan bu güzel kent öykülerle, türkülerle dolu zengin bir kültürel mirasa sahiptir. Tarihsel süreçte kentin; Miletler, Persler, Romalılar, Bizanslılar ve Komnesos’ların egemenliği altına girdiği bilinmektedir. 13. yüzyılın başlarında kurulup 250 yılı aşkın bir süre hüküm süren Trabzon Komnesos Prensliği 26 Ekim 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon’u fethiyle sona ermiştir. Müzeler, manastırlar, camiler, türbeler, hanlar, hamamlar, bedesten ve kenti çevreleyen surlar, sivil mimarı örnekleri ve çarşılar kentin tarihi dokusuna bir nakış gibi işlenmiştir. Doğunun bu gizemli kenti çok sayıda yerli ve yabancı gezginler tarafından ziyaret edilerek adından övgü ile söz ettirmiş, ünlü seyyah Marko Polo ve Evliya Çelebi’nin anılarına da konu olmuştur. Batılıların “muhteşem” diye adlandırdıkları Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın doğup büyüdüğü ve 15 yaşına kadar yaşadığı kentte, Roma, Bizans ve Osmanlı döneminden günümüze ulaşan pek çok tarihsel anıt vardır.

Bir şehzadeler kenti olan Trabzonda Yavuz Sultan Selim 22 yıl valilik yapmıştır. Mustafa Kemal Atatürk üç kez ziyaret ettiği Trabzonda Atatürk Köşkünde malvarlığını millete bağışladığını açıklamıştır. Tarihi ve kültürel değerlerin yanısıra, gölleri, akarsuları, dağları, yaylaları kenti ayrıcalıklı yapan başlıca doğal güzelliklerdir. Bol yağışlı iklimin sunduğu doğal güzelliklerin yanında, insan elinden çıkan nadide eserler görenlerin hayranlıklarını kazanacak niteliktedir.

 Gümüş ve altının Trabzon’lu zenaatkârların elinde nakışa dönüştüğü kazazlık ve hasır bilezik ürünleriyle, horonu, kemençesi ve diğer folklorik unsurlar Trabzon’un dünya tanıtımında başlıca simgelerdir. Doğal konumu ve sunduğu diğer imkânlar ile her mevsim gezilip görülmeye değer Trabzon; tarihi eserleriyle, yeşilin her tonunu sergileyen bitki örtüsü ile kıymetli bir hazine gibidir. Tarımsal ürünlerimizin başında gelen, fındık, çay ve mısır yöre ekonomisine önemli katkılar sağlamaktadır. Adına şiirler yazılmış hamsinin kent mutfağında özel bir yeri vardır. Dillere destan Trabzon tereyağı ile peyniri ve mısır unu karışımı ile yapılan kuymak yöre mutfağındaki özgün yerini hala korumaktadır. Son yıllarda alternatif tarım ürünlerinin ekonomiye kazandırılması çalışmaları sürdürülmektedir. Trabzon hurması, ay üzümü (Vaccinium), kivi v.b. ürünler bunlara örnek gösterilebilir. Uluslararası ticaret merkezi olarak artan önemi ile Kafkasya, Orta Asya ve batı arasında bir köprü görevi gören Trabzon, Ortadoğu ve Bağımsız Devletler Topluluğu ile gelişen ticarette önemli bir rol oynamaktadır. Üniversitesi, modern limanı, uluslararası hava limanı, serbest bölgesi ve turizm potansiyeli ile aydın ve başarılı bir geleceğe doğru ilerlemektedir.

 

 
 

 

 

 

TRABZON

Trabzon is the emerald green city of the Black Sea Coast. Its history goes back to 2000 BC. However, the founders of Trabzon are unknown. It is believed that the founders of the city came to Trabzon from the Middle Aisa by passing over the Caucasus. The name of city was fi rst cited in the Xenophon’s book, Anabasis as “Trapezus”. The city takes this name because of the table-like shape of middle tower (Ortahisar) and upper tower (Yukarıhisar) parts which are the ancient centers of the city. In the ancient silk route Trabzon had an important paint between Europa and Asia. Because of that, cty became a uniqua home to many civilizations throughout history. Since the ancient ages of the history, Trabzon has sheltered the humanity and hence, has gained rich cultural heritage full of by the local stories and folk songs. Throughout history, Trabzon was inhabited by the Milletians, Persians, Romans, Byzantine, Comnenos dynasty. At the Beginning of 13. century, the Comnenos dynasty ruled the city over 250 years untill it was conwuered by Fatih Sultan Mehmet on Oct, 26 1461. The museums, monasteries, mosques, tombs, inns, baths, bedestans and citadel surrounding the city, examples of civil architectures, bazaars, have been woven tho the history of the Trabzon as an embrodery. The mystic town of the east was praised with many compliments by many visiting scholars amongst those Marco Polo and Evliya Çelebi deserve a special attention. Called as “Magnifi cient” by the Westerns, Kanuni Sultan Süleyman was born in Trabzon and was brought up there untill he was 15 years old. Selim I, the great Turkish Sultan served as the governer of Trabzon for 22 years, and Atatürk has visited the city three times

and decided to bestow all his property and wealth to the Turkish Nation in this pavilion. The are many kinds of historical monuments which still stand in Trabzon. Besides the historical and culturel monuments, lakes, streams, mountains, high plateaues, are the natural privileges for Trabzon. In addition to very many natural beauties created of raingy climate, handworking historical monuments attrack the visitors. Golden and silver, in the hands of the craftsmen from Trabzon, are melted and converted to the Kazazlık, Hasır Bilezik, folk dances, kemence, other folkloric elements are the symbols of Trabzon which introduce it all over the world. Trabzon with its natural location historical monuments, ever green vegetation cover and year round opportunities is a valuable treasure worth seeing. Hazelnut, tea and maize the main agricultural products, contributing to the city’s economy considerably. Anchovy which has always been a subject for poets has a special place in the city cousine. Kuymak; made up of te mixture of corn fl our with Trabzon’s butter and cheese maintains its special place in the local cousine. Recently, a lot of work is sustained to integrate alternative agriculture produces into economy such as kiwi, vaccinium (ay üzümü) etc. Trabzon has a increasing importance as an international trade centre, functioning as a bridge between the Caucasus, Central Asia and the West and plays an important role in the growing trade between the Middle-East and the CIS. With ist university, modern port, international airport, free zone and tourism potantial, Trabzon looks ahead a bright and prosperous future.

 

 

 

 

 

 

 

Haber Yazılımı