Haber
01 Ekim 2018 - Pazartesi 10:47
 
Trabzon'da Gezilecek Yerler
Trabzon'da Gezilecek Yerler
TRABZON Haberi
Trabzon'da Gezilecek Yerler

Trabzon'da Gezilecek Yerler

Sümela Manastrı :  

Trabzon Atatürk Köşkü:

Çal Mağarası:

Boztepe:

Trabzon Ayasofya Camii (Müze):

Altındere Vadisi Milli Parkı:

Zağnos Vadisi:

Ortahisar:

Trabzon Şehir Müzesi:

Trabzon Müzesi:

Trabzonspor Şamil Ekinci müzesi:

Sürmene Çamburnu Tabiat Parkı:

Trabzon Botanik Park:

Kızlar Manastrı:

Santa Maria Kilisesi:

Asmasu Şelalesi:

Uzungöl:

Sera Gölü:

Balıklı Göl:

Çakırgöl:

ve Aşağıda Detaylı Olarak Sıralanmış Tüm Güzellikler

 

 

Tarihi Yapılar

 

Memişoğlu Konağı

 

Sürmene ilçesinin 4 km doğusunda Balıklı mevkiinde yer alır. İki katlı kademeli cepheli büyük bölümü taştan inşa edilmiş geniş saçaklı bir yapıdır.

 

Bölgemizde taş ve özellikle ahşap işçiliği ile ünlüdür. Kapı kanatları ve tavanlar ahşap işçiliğinin en mükemmel örneklerini sergiler.

 

18 yy.da yapıldığı sanılan binanın üst katındaki batı odasının ortasında bir mil etrafında dönebilen bir parça vardır ki: bu vantilatör ve rüzgar gülü vazifesini görmektedir. Tavanın bu özelliğinden dolayı konağa halk arasında ''Döner tavanlı konak ''ismi verilmiştir.

 

Nemlizade Konağı

 

Gazipaşa mahallesinde yer alan eser geniş bir alana yerleştirilmiş dört katlı kargir bir yapıdır.Konak haremlik ve selamlık bölümlerinden oluşmakta idi. Zemin kat ve odalarında Kütahya çinilerinin en güzel örnekleri panolar şeklinde sergilenmiştir.

 

 

 

KALELER

 

Trabzon Kalesi Kıyıdan, kentin tepelerine kadar uzanmakta olan kale, bölgenin en iyi korunmuş eseridir. Tarihi, M.Ö. 4. yüzyıla uzanmaktadır. Surları, Yukarı Hisar, İçkale, Orta Hisar ve Aşağı Hisar olarak farklı bölümlere ayrılmaktadır. Kalepark Kentin doğusunda, limana hâkim bir nokta üzerinde Cenevizlilerce kurulmuştur. Günümüze yalnızca depo ve kilise kalıntıları kalmıştır. Akçakale Trabzon’un 18 km batısında bulunan kale, 13. yüzyıla tarihlenmekte olup, Osmanlı döneminde onarılmış, yeni eklemeler de yapılarak askeri üs olarak kullanılmıştır. Cephanelik Boztepe’nin batı yamacında bulunmakta olan yapı, iç içe geçmiş 2 kuleden oluşmaktadır. Kapısı üzerindeki II. Abdülhamit’in Tuğrası ve kitabeden, 1887 yılında yaptırıldığı anlaşılmaktadır. 1916-1917 Rus işgali esnasında mühimmat deposu olarak kullanılmış, 1919 yılında ise bir patlama sonucu kubbesi yıkılmıştır. Binanın restorasyonu yapılarak özel sektör tarafından restaurant olarak işletilmektedir.

 

 

HAMAMLAR

 

Sekiz Direkli Hamam Pazarkapı Mahallesi’nde yer almakta olup, taşıdığı mimari özellikler dolayısıyla 18. yüzyıla tarihlenmektedir. Trabzon Belediyesi’nce onarımı yapılmıştır. Soyunmalık, soğukluk ve sıcaklık kısımları mevcuttur. Paşa Hamamı Trabzon Valisi İskender Paşa tarafından, 1521-1533 yılları arasında yapılmış olduğu düşünülmektedir. Çarşı Camisi’nin güneyinde yer alan bir çifte hamamdır. Meydan Hamamı 19. yüzyılın sonlarında Kazazzadeler tarafından yaptırılmış bir çifte hamamdır. Soyunmalık kısmı orijinal halindedir.

 

KÖPRÜLER, ÇEŞMELER VE KEMERLER

 

 Zağnos Köprüsü Köprü, Ortahisar ve Atapark semtleri arasındadır. Ayaklarında görülen Roma ve Bizans işçiliğinden dolayı köprüyü Geç Roma, Erken Bizans dönemlerine tarihlendirebiliriz. Yapılan araştırmalara göre, köprüde dört yapı evresi tespit edilmiştir. 15. yüzyılda Zağnos Paşa’nın katkılarıyla onarılmış olup onarımlar daha sonra da devam etmiştir. Tabakhane Köprüsü Trabzon’un içerisinden geçen, küçük bir akarsu üzerindeki bu köprü, Ortahisar ile Atapark arasında ulaşımı sağlamaktadır. Zağnos köprüsü ile aynı caddede bulunur. Değişik dönemlerde yapılan onarım ve genişletmelerle bugünkü durumuna gelmiştir. Köprünün ilk kuruluşu, 1. yüzyıla tarihlendirilmektedir. Evliya Çelebi, Karakoyunlular döneminde yapıldığını ileri sürmektedir. Bugünkü haliyle Osmanlı yapısıdır ve son şekline 19.yüzyılda kavuşmuştur.

 

Hapsiyaş Köprüsü 1935 yılında yapılıp yörede başka örneği bulunmaması nedeniyle 31.10.1996 tarihinde “Anıtsal Eser” olarak tescil edilen ve “Kiremitli Köprü” olarakta bilinen Hapsiyaş Köprüsü 2002 yılında Trabzon Valiliği tarafından aslına uygun olarak restore edilmiştir. Hapsiyaş Köprüsü Trabzon-Çaykara yolu üzerindedir. Uzungöl’e gidenlerin yolu üzerinde görülmeye değer tarihi eserimizdir.

 

 

Değirmendere Köprüsü 1891 tarihinde, Nemlizadeler tarafından yaptırılmış dört gözlü bir köprüdür. Ayrıca batı tarafında bir de tahliye kemeri bulunmaktadır. Abdullah Paşa Çeşmesi Zağnos Paşa Kulesi’nin doğu girişinde yer alır. Çeşme, zamanında bugünkü Taksim Meydanı’nda bulunmaktaymış ancak yol yapımı esnasında sökülmüş ve bugünkü yerine yerleştirilmiştir. Trabzon Valisi Haznedarzade Abdullah Paşa tarafından, 1844 yılında, mermerden yaptırılmıştır. Dikdörtgen biçiminde olup, Ampir üslubunda yapılmıştır. Stili, hayat ağacı rozetleri, akantus yaprakları, Arapça ve Farsça yazıtları ile bu tarzdaki çeşmelerin en güzel örneklerinden birini oluşturmaktadır. Abdülhamit Çeşmesi İskender Paşa Mahallesi’nde, Sultan Abdülhamit’in anısına, 1891 yılında yaptırılmıştır. Kesme taştan yapılmış olan dikdörtgen çeşmenin üzerinde, Sultan II. Abdülhamit’in tuğrası bulunmaktadır. Sütun başlık ve tabanları akantus yapraklarıyla bezelidir. İmaret Deresi Su Kemeri Trabzon il merkezinde, Trabzon Kalesi’nin batı yamacında bulunmaktadır. İmparator Justinianus (527–565) tarafından yaptırılmıştır. Daha sonra çeşitli onarımlar geçirmiştir. Günümüzdeki su kemeri 13. yüzyıl yapısıdır. Yaklaşık 30 m uzunluğunda, 7m yüksekliğindeki kemer beş gözlü olup, kesme taştan yapılmıştır. Kuzgundere Su Kemeri Trabzon Kalesi’nin doğusunda yer alan Kuzgundere üzerine kurulmuş, 13. yüzyıl yapısıdır. Kesme ve moloz taştan yapılmış, 8 m uzunluğunda, 6 m yüksekliğindeki kemer “İnce Köprü” adıyla da bilinir.

 

Kavaklı Su Kemeri Yenicuma Mahallesi’nde olup, 13. yüzyıla tarihlenmektedir. Kesme ve moloz taştan olan yapı 20 m uzunluğunda 7 m yüksekliğindedir.

 

 

ALTERNATİF TURİZM

 

 Yayla Turizmi Araklı-Pazarcık Turizm Merkezi Karadere güzergâhında, Araklı’nın 43 km güneyinde yer almaktadır. Yağmurdere üzerinden Gümüşhane’ye, Aydıntepe üzerinden de Bayburt’a ulaşan yolların geçtiği bir yayla köy merkezidir. İletişim ve alışveriş imkânları mevcuttur. Araklı-Yeşilyurt-Yılantaş Turizm Merkezi Trabzon’a 64 km, İlçe merkezine 33 km mesafede bulunan yayla, 10 km.lik bir stabilize yolla Yeşilyurt Beldesi’ne bağlanır. Araklı Turizm Merkezi Trabzon’a 30 km mesafede olup, coğrafi ve tarihi konumu ile önemli turizm potansiyeline sahip bir merkezlerden biridir. Trabzon Akçaabat-Karadağ Turizm Merkezi Vakfıkebir ve Akçaabat-Düzköy yolundan ulaşılabilen bir yayladır. Yolu düşük nitelikte olup, yayla adını 1946 m. lik Karadağ Tepesi’nden almıştır. Yayla merkezinde bakkal, kahvehane, lokanta, fırın hizmetleri mevcuttur. Trabzon-Tonya-Armutlu Gümüşhane - Kürtün - Erikbeli Turizm Merkezi Tonya’dan 25 ve Şalpazarı’ndan 34 km.lik yolla ulaşılır. 1800 m yüksekliğinde bir yayla olup, yiyecek, içecek alışveriş ve iletişim hizmetleri mevcuttur. Maçka-Şolma Yaylası Trabzon’a 50 km olan yayla 1800 m yüksekliğindedir. Maçka ilçesinin güney çıkışından başlayarak 22 km.lik toprak yolla Mavura Yaylası üzerinden bu yaylaya ulaşılır. Merkezde, toplu taşıma araçları mevcut olup, yiyecek, içecek hizmeti sağlanmaktadır. Trabzon-Giresun Sisdağı Turizm Merkezi Trabzon’a 78 km mesafede bulunan yayla 1850 m yüksekliğindedir. Şalpazarı Geyikli yoluyla ulaşılabilen yaylayiyecek, içecek alışveriş ve iletişim hizmetleri mevcuttur. Sera Gölü Trabzon-Akçaabat yolunun 7. km.sinden güneye, 2 km.lik asfalt bir yolla ulaşılmaktadır. Sera Gölü çevresi, gelişmiş bir kamp ve piknik alanına sahip olup, yeme içme tesisleri mevcuttur. 38 Uzungöl Uzungöl, “Özel Çevre Koruma Alanı” ilan edilmiş olup, Trabzon’a 99, Çaykara ilçesine ise 19 km.lik bir mesafede bulunmaktadır. Haldizen deresi vadisinde, heyelan sonucu dere yatağının kapanmasıyla oluşan göl, çevresindeki ladin ormanları ve sayısız bitki türleri ile çekici bir peyzaj sergilemektedir. Göl etrafında yürüyüşün yanı sıra çevre yaylalarda trekking, yamaç paraşütü gibi aktivitelerde yapılmaktadır.

 

 

 

Yayla Turizmi

 

Araklı-Pazarcık Turizm Merkezi Karadere güzergâhında, Araklı’nın 43 km güneyinde yer almaktadır. Yağmurdere üzerinden Gümüşhane’ye,

 

Aydıntepe üzerinden de Bayburt’a ulaşan yolların geçtiği bir yayla köy merkezidir. İletişim ve alışveriş imkânları mevcuttur.

 

Araklı-Yeşilyurt-Yılantaş Turizm Merkezi

 

Trabzon’a 64 km, İlçe merkezine 33 km mesafede bulunan yayla, 10 km.lik bir stabilize yolla Yeşilyurt Beldesi’ne bağlanır.

 

Araklı Turizm Merkezi

 

Trabzon’a 30 km mesafede olup, coğrafi ve tarihi konumu ile önemli turizm potansiyeline sahip bir merkezlerden biridir.

 

Trabzon Akçaabat-Karadağ Turizm Merkezi

 

Vakfıkebir ve Akçaabat-Düzköy yolundan ulaşılabilen bir yayladır. Yolu düşük nitelikte olup, yayla adını 1946 m. lik

Karadağ Tepesi’nden almıştır. Yayla merkezinde bakkal, kahvehane, lokanta, fırın hizmetleri mevcuttur.

 

Trabzon-Tonya-Armutlu Gümüşhane - Kürtün - Erikbeli

 

Turizm Merkezi

 

Tonya’dan 25 ve Şalpazarı’ndan 34 km.lik yolla ulaşılır. 1800 m yüksekliğinde bir yayla olup, yiyecek, içecek alışveriş ve

iletişim hizmetleri mevcuttur.

 

Maçka-Şolma Yaylası

 

Trabzon’a 50 km olan yayla 1800 m yüksekliğindedir. Maçka ilçesinin güney çıkışından başlayarak 22 km.lik toprak yolla

Mavura Yaylası üzerinden bu yaylaya ulaşılır. Merkezde, toplu taşıma araçları mevcut olup, yiyecek, içecek hizmeti

sağlanmaktadır.

 

Trabzon-Giresun Sisdağı Turizm Merkezi

 

Trabzon’a 78 km mesafede bulunan yayla 1850 m yüksekliğindedir. Şalpazarı Geyikli yoluyla ulaşılabilen yaylayiyecek, içecek alışveriş ve iletişim hizmetleri mevcuttur.

 

Sera Gölü

 

Trabzon-Akçaabat yolunun 7. km.sinden güneye, 2 km.lik asfalt bir yolla ulaşılmaktadır. Sera Gölü çevresi, gelişmiş

bir kamp ve piknik alanına sahip olup, yeme içme tesisleri mevcuttur.

 

Uzungöl

 

Uzungöl, “Özel Çevre Koruma Alanı” ilan edilmiş olup,Trabzon’a 99, Çaykara ilçesine ise 19 km.lik bir mesafede

bulunmaktadır. Haldizen deresi vadisinde, heyelan sonucu dere yatağının kapanmasıyla oluşan göl, çevresindeki

ladin ormanları ve sayısız bitki türleri ile çekici bir peyzaj sergilemektedir. Göl etrafında yürüyüşün yanı sıra çevre yaylalarda trekking, yamaç paraşütü gibi aktivitelerde yapılmaktadır.

 

 

Balıklı Göl

 

Bölgemizin coğrafi yapısı nedeniyle oluşan bir göldür. Balıklı Göl Akçaabat-Düzköy yolu üzerinden Hıdırnebi yaylasına

çıkarken yol üzerindedir. Doğal güzelliği muhteşem olan bu gölümüz yazın birçok ziyaretçi tarafında dinlenme ve piknik

alanı olarak kullanılır. Konaklama, yeme-içme ve iletişim imkanları mevcuttur.

 

Maçka -Mavura Yaylası

 

Maçka’nın 18,5 km batısında yer alır. Yüksekliği 1800 m.dir. Yaylanın orman manzaralı toprak yolu, yaya yürüyüşü

için idealdir. Yaylada altyapı hizmetleri mevcut olup, yaz aylarında yiyecek, içecek hizmeti de sağlanmaktadır.

 

Tonya Kadıralak Yaylası

 

Belediye sınırları içindeki yaylaya stabilize bir yolla ulaşılır.

Dört tarafı ladin ormanları ile çevrili Kadıralak’ta, yaz mevsiminde faaliyet gösteren yiyecek, içecek alanları

mevcut olup, altyapı hizmetleri tamamlanmıştır.

 

Maçka-Çakırgöl Yaylası

 

Yaylaya, Maçka - Meryem Ana yolunun 5. km’sinden sağa ayrılan toprak yoldan 90 km ilerledikten sonra ulaşılabiliyor.

2504 m yükseklikteki Çakırgöl Yaylası yolu üzerinde Armutluk, Kırantaş, Akarsu, Ayraksa, Livayda, Kurugöl,

Mesaraş, Furnoba, Kasapoğlu,Karahava, Camiboğazı, Ortaoba ve Deveboynu yaylaları bulunmaktadır.

 

Sazalanı Yaylası

 

Erikbeli’nin 5 km batısında yer alan Sazalanı Yaylası 1700 m yüksekliğinde olup, ticari araçlarla yolcu

taşımacılığı yapılmaktadır. Yaylanın tüm altyapı hizmetleri tamamlanmıştır.

 

Sisdağı Yaylası

 

1850 m yükseklikte bulunan yaylaya, Erikbeli Turizm Merkezi yolundan 25 km ilerledikten sonra varabilirsiniz. Burada

çeşitli altyapı hizmetleri mevcuttur. Şalpazarı Tepebaş mevkiinden kalkan araçlarla ulaşım sağlanabilir.

 

Kadırga Yaylası

 

2300 m yükseklikte bulunan Kadırga Yaylası’na, yazın ticari yolcu taşımacılığı yapılmaktadır. Yaylaya, Tonya-Erikbeli,

Kürtün- Erikbeli, Akçaabat-Düzköy ve Hakça Obası’ndan yada Gümüşhane- Trabzon güzergâhındaki Zigana Dağı’nın

kuzeybatı yönünde ayrılan 20 km.lik stabilize yolla ulaşmak mümkündür.

 

 

 

 

 

Çatma Obası Yaylası

 

Kadırga Yaylası’nın 9 km güneyinde yer alan Çatma Obası küçük bir yayladır. Erikbeli-Kadırga-Çatma Obası yaylaları ve

Zigana Kayak Merkezi arasında doğa yürüyüşü yapılabilir. Mızraklı Su, Şehitler Tepesi ve Çıngıraklı Kuyu gibi mitolojik

alanları da bulunmaktadır.

 

 

 

Sultan Murat Yaylası

 

Trabzon ili Çaykara ilçesine 25 km mesafede olan ve Aydıntepe’nin 54 km kuzeybatısında bulunan Sultan Murat

Yaylası 2000m yükseklikte olup, altyapı hizmetleri mevcuttur.Yaylada konaklama ve iletişim imkanları mevcuttur.

 

 

 

Hıdırnebi Yaylası

 

Trabzon’dan 45 dakikalık bir yolculuk sonrası ulaşılan yayla 1600 m yüksekliğinde bulunmaktadır. Orman içinde yabani

hayvanlara rastlamak mümkündür. Kuruçam merkezinde,yiyecek, içecek ve pansiyon olanakları vardır.

 

Akçaabat - Karadağ Yaylası

 

Akçaabat- Düzköy yolu üzerinden 30 km.lik bir yol sonrası ulaşılabilir. Yüksekliği 1880 m civarındadır. Yörede, yiyecek,

içecek ve pansiyon olanakları vardır.

 

Düzköy (Haçka Obası) Yaylası

 

Düzköy ilçe merkezinin 12 km güneyinde, yaklaşık 1800m yükseklikte yer alır. Yolu oldukça düzgündür. Yaylada

iletişim, yeme - içme tesislerinin yanı sıra konaklama imkânı da mevcuttur. Yaylada bulunan Haçkalı Baba Türbesi

ziyaretçiler tarafından ilgi görmektedir.

 

 

 

Kirazlı Yaylası

 

Maçka-Zigana güzergâhında bulunan Gürgenağaç köyünden güneye doğru 7 km.lik toprak yolla ulaşılabilen

yayla, 1850 m yüksekliğinde bulunmaktadır. Çevrede, bakkal, kasap, lokanta ve telefon olanakları mevcuttur.

 

Lapazan Yaylası

 

Maçka-Zigana güzergâhında bulunan Gürgenağaç köyünden güneydoğu yönüne doğru 12 km. lik bir yolla

ulaşılabilinir. Yüksekliği 2200 m olup, Bekçiler mevkiinde konaklama imkânları mevcuttur.

 

 

 

Mağara Turizmi

 

Çalköy Mağarası

 

Mağara, Düzköy’e bağlı Çalköy Beldesi’nde bulunmakta olup, girişten itibaren 150 m yürüdükten sonra sarkıt ve

dikitler görülebilmektedir. İçinde küçük bir deresi ve şelalesi bulunan mağara yaz ve kış ziyaretçilere açık tutulmaktadır.

Dar ve geniş kısımları mevcut olmakla beraber gerçek uzunluğu bilinmemektedir.

 

Akarsu Köyü Mağarası

 

Mağara, Maçka’nın Akarsu Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır.

Mağara içinde rastlanılan bulgulara dayanarak yerleşim yeri olarak kullanıldığını söylemek mümkündür. Mağara ile ilgili

detaylı bir çalışma henüz yapılmamış olsa da bir çok galeri ve odacıkları bulunmaktadır. Bol miktarda sarkıta ve suya

rastlanmıştır.

 

 

 

Kamp ve Karavan Turizmi

 

Yaylaların birçoğunda kamp ve karavan için uygun tesisler bulunmaktadır.

 

•             Hıdırnebi Yaylakent - Akçaabat

 

Trabzon 36 km

 

•             Uzungöl İnan Kardeşler Kamping - Çaykara

 

Uzungöl 100 km

 

•             Sumelas Kamping - Maçka

 

Maçka-Sumela Manastırı yolu üzeri

 

•              Coşandere Kamping - Maçka

 

Sumela Manastırı Yolu

 

•              Sumela Kamping - Maçka

 

Sumela Manastırı Yolu

 

•              Verizana Kamping - Maçka

 

Sumela Manastırı Yolu

 

•              Altındere Milli Parkı - Maçka

 

Sumela - Maçka

 

•              Sümer Alabalık Çiftliği - Maçka

 

Sumela Manastırı yolu üzeri

 

•              Seragölü - Akçaabat

 

Yıldızlı - Akçaabat 2 km

 

Sportif Olta Balıkçılığı

 

Sportif Balıkçılar için, Trabzon’un akarsu ve göllerinde olta

 

balıkçılığı yapılabilir. Sazan ve Alabalık en çok tercih edilen

 

balıklar arasında yer almaktadır

 

 

 

Yöresel Tatlar

 

Trabzon mutfağı, kendine has ve lezzetli birçok yemeği ile zengin bir mutfaktır. Hamsiden 40 çeşit yemeğin yapılabildiği bu mutfağa özgü yemekler; mısır sarması, etli lahana sarması, hamsili pide, hohollu pide, pazı burmalısı, hamsili pilav, kuymak, su böreği, yufka tatlısı, Laz böreği,gulya, turşu kavurması, pazı pilakisi, lahana kavurması,kaygana, hamsi kuşu, mısır çorbası, ısırgan çorbası,hamsili pilav, hamsili ekmek, Trabzon kebabı, Hamsiköy sütlacı, zumur, kaz kaldıran, hoşmeli, tomara, hamsi pilaki,sütlü kabak, borani, hamsi çıtlaması ve hamsi ızgaradan oluşmaktadır.

 

Şehrin farklı mevkilerinde yöresel tatları deneyebileceğiniz restoranlar bulunmaktadır.

 

 

EL SANATLARI

 

Kuyumculukta, Trabzon’a özgü hasır bilezik yapımı öne çıkmakta olup, altın ve gümüş çeşitleri bulunmaktadır.

Ayrıca, “telkari” tekniğiyle de çeşitli süs eşyaları (Takunya süslemesi, resim çerçevesi, çay kaşığı vb.) yapılmakta ve

ipek veya naylon tel üzerine burularak sarılan çok ince altın ve gümüş teller ile yapılan yöresel el sanatı Kazaz Sanatı da

sürdürülmektedir.

 

Trabzon Bakırcılığı

 

Trabzon’daki el sanatı atölyeleri, geçmişden beri geleneksel olarak bakır, bronz ve pirinçten mutfak kapları ve çeşitli eşyayapımını sürdürmüşlerdir. Trabzon’un bir liman kenti olması da bu ürünlerin ihracatını kolaylaştırmıştır. Yapılan formlara örnek olarak; ocak kazanları, bakraçlar, ibrikler, güğümler,süt tasları, kapaklı hamsi tavaları, maşrapalar, kapaklısahanlar, tencereler ve mangallar gösterilebilir.

 

Taş işçiliği

 

Mimari süslemenin yanında, büyük değirmen taşları, el değirmenleri ve “pileki” taşları kısıtlı olsa da üretilmektedir.

El değirmenleri buğday ve mısır yarması öğütmek için kullanılırken, “pileki” ise, eski evlerde üzerinde ateş yanan

ve yanan ateşin ısıtmasıyla oluşan ısı ile ekmek pişirmeye yarayan yuvarlak şekilli taş bir teknedir.

 

Ahşap işçiliği

 

Ahşap, çevrenin ormanlık olması dolayısıyla, yapı malzemelerinde, başta şimşir kaşık olmak üzere kullanılan  ev ve mutfak eşya ve gereçlerinde çok sık rastlanan bir malzeme olmuştur.

 

 

 

Dokumacılık

 

Bugün tüm Anadolu’da olduğu gibi, Trabzon’da da el dokumacılığında bir gerileme söz konusu olmasına rağmen, gerek turistik gerek kırsal kesimlerde yaşayan halkın talepleri doğrultusunda, peştamal, keşan gibi günlük kullanım eşyalarının dokuması sayesinde bu sanat sürdürülmektedir.

 

Bıçakçılık

 

Sürmene bıçaklarının yapımı artık tarihe karışmaya başlamış olsa da sipariş üzerine,birkaç eski usta tarafından yapılmaktadır. Daha çok  mutfak bıçakları ve çay kesme makasları üretilmektedir.

 

 

 

Yarımbıyıkoğlu Evi

 

Pazarkapı Mahallesinde Kundupoğlu sokaktadır. 2 katlı dış sofalı planlı bir evdir. Kötü onarımlarla süsleme özelliklerini yitirmiştir. 1706 yılında yapıldığını kitabesinden öğreniyoruz.

 

Kundupoğlu Evi:

 

Yarımbıyıkoğlu evinin güneyinde yer alır. Sadece bir kısmı ayakta kalmıştır. Zamanında dış sofalı planlıydı. Bugün onarılan fevkani, üst oda alçı, ahşap oyma ve kalem işi süslemelere sahiptir. 18. yüzyıla tarihlenmektedir.

 

 

Çakırağa Konağı

 

Trabzon’un Hayrat ilçesi’nin Sarıağaç köyünde bulunan konak İsmailağa tarafından h.1237 (1821) yılında yaptırılmıştır.Konağın zemin katı kesme taş olup, kış odası, kiler ve ambar burada yeralmaktadır. Ahşap Bağdadi kaplamalı ikinci kattaki oda sayısı tam olarak bilinmemektedir. Çakırağa Konağı, 1979 yılında Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nce onarılarak günümüze kadar ulaşmıştır

 

Ortahisar Evleri (Trabzon)

 

Eski Türk evlerini ön plana çıkartan en önemli unsur geleneksel mimari tarzındaki fonksiyonellik ve estetiktir. Bu evler bir yandan kentsel konumlarıyla diğer yandan mimarileriyle dikkate değerdirler. Eski Türk evleri yüzlerce yıllık bir süreçte oluşan Türk kent kültürünün günümüzde yaşamaya devam eden en önemli yapı taşlarıdır.

 

Orta Mahalle (Akçaabat)

 

Anadolu'nun kimi bölgeleri "Örnek Evler" niteliğini taşıyan yerleşme örnekleri açısından günümüze kadar önemli değişiklikler geçirmeden gelebilmiştir. Bu yerleşmeler arasında Akçaabat-Orta Mahalle Evleri Karadeniz Bölgesinde en önde gelenlerden birisi olarak sayılabilir.

 

Kaynak: Editör: Taka61Net
Etiketler: Trabzon'da, Gezilecek, Yerler,
Yorumlar
Haber Yazılımı