Haber
07 Ocak 2020 - Salı 17:43
 
İran ve Amerika karşı karşıya gelirse kim kazanır?
DÜNYA Haberi
İran ve Amerika karşı karşıya gelirse kim kazanır?

İran ve Amerika karşı karşıya gelirse kim kazanır?

 

İran ve Amerika karşı karşıya gelirse kim kazanır? İşte ülkelerin askeri güçleri

 

İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymaniʹnin Bağdatʹta ABD tarafından gerçekleştirilen hava saldırısında öldürülmesi bölgedeki gerginliği artırdı.

 

İRANʹDAN İNTİKAM YEMİNLERİ

 

İran halkının da büyük tepkisine neden olan bu saldırı, Süleymani ile yakın ilişkileri bilinen Irak hükümeti tarafından da sert tepkiye neden olurken, İranʹdan intikam yeminleri, Irakʹtan ise ABD ordusunun Irakʹtan çıkarılması yönünde bir yasa geldi.

 

SAVAŞ ÇIKSA KİM KAZANIR?

 

Peki giderek tonu sertleşen iki ülke arasında bugün bir sıcak çatışma ortamına girilse, hangi ülkenin savaş gücü daha üstün? İran ve ABD kıyaslamasına bakılırsa, hangi ülkenin daha çok askeri, silahı, yani savaş gücü var. Hangi ülke savunmaya ne kadar bütçe ayırıyor?

 

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ

 

Savunma bütçesi: 716 milyar dolarToplam askeri personel: 2.1 milyonToplam hava gücü: 13,398Savaş uçağı: 2,362Muharebe tankı: 6,287Deniz donanma gücü: 415 İRAN Savunma bütçesi: 6,3 milyar dolarToplam askeri personel: 873 binToplam hava gücü: 509Savaş uçağı: 165Savaş tankı: 1,634Deniz Donanma gücü: 398

 

İRANʹIN GİZEMLİ ORDUSU

 

İngiltere merkezli Uluslararası Stratejik Çalışmalar Enstitüsüʹnde yapılan araştırmaya göre, İran ordusunda 523 bin aktif personel olduğunu tahmin ediliyor.Bunların 350 bini ordunun ana gövdesinde, 150 bini Devrim Muhafızlarıʹnda, 20 bini ise Devrim Muhafızlarıʹnın donanma birliklerinde bulunuyor.Bu sonuncu grubun Hürmüz Boğazıʹnda silahlı olarak nöbet tuttuğu ve 2019ʹdaki tanker kaçırma vakalarının arkasında olduğu düşünülüyor. BBC Türkçeʹde yer alan habere göre, Devrim Muhafızları, Besiç milis güçlerini de kontrol ediyor. Gönüllülerden oluşan bu birlikler ülke içindeki isyanları bastırıyor. Besiç milislerinin de yüz binlerce milisi mobilize etme gücü var.Devrim Muhafızları 40 yıl önce İslam Devrimiʹni korumak için kuruldu ve o tarihten beri askeri, siyasi ve ekonomik bir güç haline geldi. Ordudan daha az mensubu bulunsa da İranʹdaki en etkili askeri güç olarak görülüyor.

 

İRAN YURT DIŞINA OPERASYON DÜZENLEYEBİLİR Mİ?

 

Kasım Süleymaniʹnin yönettiği Kudüs Gücü, ülke dışında operasyonlar yürütüyor. Bu yapı, doğrudan İran Ruhani Lideri Ayetullah Ali Hamaneyʹe bağlı.Kudüs Gücüʹnün 5 bin kişiden oluştuğu düşünülüyor.Bu birliğin mensupları Suriyeʹye de gönderildi, Suriye Ordusuʹna ve Devlet Başkanı Beşar Esad yanlısı milislere danışmanlık yaptılar. Irakʹta ise, IŞİDʹin yenilmesine yardımcı olan ve Şiilerin kontrolünde bulunan bir milis gücüne destek verdiler.ABD, Kudüs Gücüʹnün Orta Doğuʹda terörist ilan ettiği yapılara fon sağladığını savunuyor. Bunlar arasında Lübnanʹdaki Hizbullah ve Filistinʹdeki İslami Cihat da var.Ekonomik sorunlar ve yaptırımlar, İranʹın silah ithalatını etkiledi. Bölgesindeki diğer ülkelere kıyasla İran çok az petrol ithal edebiliyor. Örneğin Suudi Arabistanʹın yüzde 3,5ʹi kadar.ABDʹnin askeri varlık bulundurduğu Orta Doğu ülkeleri Katar, Bahreyn, Kuveyt, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, İsrail, Suriye, Ürdün, Irak ve Umman.

 

KUVEYT: 13 BİN ASKER

 

ABDʹnin Körfezʹde en çok asker konuşlandırdığı ülke ʹNATO dışında ABD müttefikiʹ statüsüne sahip. Irak ve Suudi Arabistan arasındaki 4 milyon nüfuslu Kuveytʹte yaklaşık 13 bin Amerikan askeri bulunuyor. İki ülke 1991ʹdeki Körfez Savaşıʹndan bu yana Savunma İşbirliği Anlaşmasıʹnın tarafı.

 

KATAR: 13 BİN ASKER

 

Euronewsʹin haberine göre Katar, ABDʹnin bölgedeki en büyük askeri üssü olarak bilinen El-Udeyd Hava Üssüʹne ev sahipliği yapıyor. Doha yönetimi 1996ʹda 1 milyar Dolarʹa inşa edilen üssün 2018ʹde iyileştirilmesi için 1.8 milyar Dolarlık plan açıkladı. Katarʹın diğer bölge ülkeleri Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan ile sorunlar yaşadığı biliniyor.

 

BAHREYN: 7 BİN ASKER

 

ABD, Bahreynʹde Orta Doğuʹdaki en büyük deniz gücü olarak gösterilen 5. Filoʹya sahip. Yaklaşık 1.5 milyon nüfuslu ada ülkesi Suudi Arabistanʹın da yakın müttefiki olarak biliniyor.5. Filoʹnun operasyon alanı Hürmüz Boğazı, Süveyş Kanalı ve Babuʹl Mendeb Boğazı, Basra Körfezi, Umman Körfezi, Kızıldeniz ve Hint Okyanusu. Bahreyn yönetimi Trumpʹın İranʹa karşı sert duruşunu savunuyor. Bahreynʹde 2011ʹdeki Şii ayaklanmasının sert şekilde bastırılmasının ardından İran ile ilişkiler kopma noktasına gelmişti.

 

IRAK: 6 BİN ASKER

 

ABDʹli yetkililer Irakʹta tam olarak kaç asker bulunduğunu ifade etmiyor. Bağdatʹın kapalı diplomatik alanı Yeşil Bölge ve Başkan Yardımcısı Mike Penceʹin kasım ayında ABD birliklerini ziyaret ettiği Esad Hava Üssü de dahil olmak üzere ülke genelinde yaklaşık 6 bin askerin görevlendirildiği tahmin ediliyor.Dışişleri Bakanlığı 4 Ocakʹta tüm Amerikan vatandaşlarına ülkeyi terk etmelerini emretti. Bir gün sonra da ABD birliklerinin bulunduğu Yeşil Bölge ve Balad hava üssüne roket atıldı.BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ: 5 BİN ASKERHürmüz Boğazı yakınındaki Birleşik Arap Emirlikleri de tanker krizlerinin bir parçası. ABD ve Suudi Arabistanʹın geleneksel müttefiki olan ülkede 5 bin civarında Amerikan askeri bulunuyor. Son dönemde artan gerilimler üzerine ülke yönetimi Tahran ile uzlaşmacı politikalar üretmeye başladı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İran, ve, Amerika, karşı, karşıya, gelirse, kim, kazanır?,
Yorumlar
Haber Yazılımı