İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
SGK Anlaştı ArtıK Ücretsiz
SGK Anlaştı ArtıK Ücretsiz
Haber
13 Mart 2017 - Pazartesi 14:57
 
Gümrükçüoğlu TRT FM canlı yayında Şehir Müzesini anlattı
Gümrükçüoğlu TRT FM canlı yayında Şehir Müzesini anlattı
GÜNDEM Haberi
Gümrükçüoğlu TRT FM  canlı yayında Şehir Müzesini anlattı

TRT FM Radyosu, Trabzon Şehir Müzesinden canlı yayın gerçekleştirdi. TRT FM’in canlı yayın konuğu olan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Şehir Müzesinin yapım süreci ve özellikleriyle ilgili olarak ayrıntılı açıklamalarda bulunurken herkesi Trabzon’u ve Şehir Müzesini görmeye davet etti.

Canlı yayında soruları yanıtlayan Başkan Gümrükçüoğlu, Trabzonlulara şeheir müzesi söz verdiğini ifade ederken, “Şehir müzeleri o şehre büyük değer katıyor. Dünyanın önemli tarihi, kültürel, sanatsal merkezlerini bulunduran şehirlerin en önemli adımlarından birisidir bu. Trabzon’umuzda 5 bin yıllık geçmişi ile birçok medeniyeti bu topraklarda barındırmış, medeniyetlerin eserleri ile bezenmiş büyük bir medeniyet şehridir. Şehrimiz bu güzel kültürü ile insan sevgisi ve uygarlığın merkezlerinden birisi olmayı halkının yaşayışı ile de tesis etmiştir. İşte bütün bunlar tabii ki bir şehir müzesi ile de taçlandırılmalıydı. Bizim yaptığımızda bu şehir müzesini Trabzon’a kazandırmak oldu. 2009 yılında il belediyesi iken göreve başladığımızda vaat ettiğimiz hususlardan birisiydi bu. Sonrasında bütün şehir katmanlarının düşünceleri ve ortak aklıyla, sabırla ve gayretle bu şehir müzesi vücuda getirildi” diye konuştu.

Trabzon’a şehir müzesi kazandırmak için yola çıktıklarında Merhum Vali Dr. Recep Kızılcık’ın desteklerini gördüklerini kaydeden Gümrükçüoğlu, “Uzunsokak Caddemizde olan Mahmut Goloğlu Kültür Merkezi, Belediyemizindi. Rahmetle andığımız şehrimizin o zamanki Valisi Dr. Recep Kızılcık şimdi şehir müzesi olan bu mekânın Tevfik serdar Kültür Merkezi olarak hizmetini devam ettiriyordu. Bu mekânın daha merkezi olması ve kapasitesinin dolayı Mahmut Goloğlu Kültür Merkezi ile değiştirilmesini merhum valimize arz ettik. Hiç tereddüt etmeden olur verdiler. Buranın devralınmasıyla biz iş ve işlemleri başlattık. Buranın açılışına merhum Valimizin eşi hanımefendi ve avukat oğullarını davet ettik. İstanbul’dan kalkıp geldiler, bizleri çok mutlu ettiler. Buranın tescilli bir bina olması münasebetiyle gerekli kurulardan izinleri alarak projemizi hazırladık. Oprojenin yapımına başladığımızda şehrimizde büyük bir sosyal sorumluluk ile çalışmalarını sürdüren Oltan Vakfı kendiliğinden bizlere geldi. ‘Biz sosyal sorumluluk bilinciyle buranın yapımına katkıda bulunmak istiyoruz’ dediler. Memnuniyetle karşıladık ve onlarla birlikte çalışmalarımızı devam ettirdik” ifadelerini kullandı.

Başkan Gümrükçüoğlu Şehir Müzesinin Trabzon’a kazandırılmamsıyla ilgili sözlerini, “Tarihi Kentler Birliğinin bilgi birikiminden, onlarla birlikte Türkiye’deki şehir müzelerini organize eden ÇEKÜL Vakfı ile şehrimizin tüm katmanları ile, meslek odaları ve sanat derneklerinin öngörüleri ile yolumuza devam ettik. Trabzon Şehir Müzesi bu şehrin tüm katılımcılarının eseridir. O zaman ÇEKÜL Vakfı yetkilileri bize Türkiye’de çok şehir müzesi yapıldığını fakat böyle 24 saat yaşayacak bir ortamda, paha biçilmez bir mekânda böyle bir şehir müzesinin tahsis edilmiş olmasından kendilerini de ayrıca motive ettiğini söyleyerek büyük gayret gösterdiler. Tüm bunların sonucunda şehir müzesi büyük bir eser olarak Trabzon’a kazandırıldı” diyerek tamamladı.

TRT FM canlı yayında Trabzon Şehir Müzesinin özellikleri hakkında da dinleyicileri bilgilendiren Büyükşehir Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu özetle şunları kaydetti: “Binlerce yıla dayanan bu tarihte nasıl bir coğrafya var? Hangi medeniyetler gelmiş, hangi eserleri ortaya koymuşlar? Bu coğrafyada hangi tarım alanları gelişmiş, nasıl uygulanmış? Hangi sanatlar, zanaatlar, meslekler öne çıkmış? Bir ticaret merkezi olan bölgenin bu alandaki gelişmeleri nasıl bir seyir izlemiş? Bütün bunlar müzemizde görülmektedir. Türkiye’de metrekaresince en fazla sanatçı yetiştiren şehir olan Trabzon’un o sanatçılarının eserlerinin bu şehir müzesinde yansıtılmasına gayret gösterilmiştir… Bu masalsı görünüm yanı sıra teknolojinin en son imkânları ile de müzemiz donatılmıştır. Sesli rehberler; Türkçe, İngilizce, Rusça, Arapça ve Gürcüce dillerinde ziyaretçilerimize hizmet vermekte, ziyaretçilerimiz kulaklıkla müzemizi gezebilmektedir. Bir diğer özellikte diğer şehir müzelerinde olmayan bir hikâye odası çalışmamız var. Tarih, orada en iyi şekilde yansıtılacak. Trabzon’un tarihi üzerinde birçok çalışmaya ve projeye hakikaten zemin temin etmiş olacak.”

Başkan Gümrükçüoğlu özellikle Trabzon dışında olan herkesi Trabzon’u ve Şehir Müzesini görmeye davet ederek sözlerini tamamladı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gümrükçüoğlu, TRT, FM, canlı, yayında, Şehir, Müzesini, anlattı
Yorumlar
Haber Yazılımı