Haber
10 Mayıs 2017 - Çarşamba 11:28
 
Geleceği Yazan Kadınlar
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Turkcell işbirliğinde TOBB Kadın Girişimciler Kurulu'nun 10. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Geleceği Yazan Kadınlar" projesine başvurular başladı.
YAŞAM Haberi
Geleceği Yazan Kadınlar

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Turkcell işbirliğinde TOBB Kadın Girişimciler Kurulu'nun 10. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Geleceği Yazan Kadınlar" projesine başvurular başladı.

 

Kadınların yazılım çağında geri kalmaması ve mobil teknolojileri tanıyıp girişimcilikte öne geçebilmelerini sağlamak amacıyla oluşturulan projeye başvurular, 15 Mayıs'a kadar internet üzerinden yapılabilecek.

 

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ve Turkcell işbirliğiyle, kadınları yazılım konusunda eğiterek, mobil uygulamalar geliştirmelerine destek olmak amacını güden Geleceği Yazan Kadınlar projesiyle, kadınların istihdam ve girişimcilik imkanına sahip olacaklarını belirterek, Trabzonlu kadınlara bu projeye katılmaları çağrısında bulundu.

 

PROJEYE KATILIM ŞARTLARI

Projeye, lise mezunu, üniversite öğrencisi veya mezunu olan, mobil teknoloji endüstrisinde çalışmak veya mobil teknolojileri kullanarak iş fikrini hayata geçirmek isteyen 18 yaş üzerindeki kadınlar başvurabilecekler. Bu proje kapsamında eğitimler verilecek, eğitim alan kadınlar proje üretecek, üretilen projeler kendi arasında yarışacak. İstanbul'daki final için oluşturulacak büyük jüride TOBB Yönetim Kurulu Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Turkcell CEO’su Kaan Terzioğlu ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Evrim Aras da bulunacak. Kazanan proje ticarileşme aşamasında desteklenecek. Bunun yanı sıra büyük finalde kazananlar Silikon Vadisi'ne ziyaret hakkı kazanacak. Ayrıca kendi illerinde de teknoparklarda, eğer katılımcı öğrenciyse staj hakkı, değilse istihdam ya da kuluçka merkezinden faydalanma hakkı elde edecek.

 

Programa başvurabilmek için gerekli şartlar ise şöyle açıklandı:

 

“En az lise mezunu olan 18 yaş üstü kadınlar başvurabileceklerdir. Geleceği Yazanlar portalındaki Temel Java Programlama dilinin öğretildiği Android 101 modülünü tamamlamak ve sınavı geçerek başarı belgesi almak. Sayfada bulunan başvuru formu linkinden başvuru formunu eksiksiz doldurmak. Program kontenjanı 1000 kişiyle sınırlıdır. Başvurular alındıktan sonra değerlendirme yapılarak programa katılmaya hak kazananlar 26 Mayıs’ta açıklanacaktır. Katılımcılar sınıf içi eğitimlere kendi laptopları ile katılacaktır.”

 

PROJE TAKVİMİ

Başvurular, 15 Mayıs 2017 tarihine kadar gelecegiyazanlar.turkcell.com.tr/gelecegiyazankadinlar adresinden alınacak. Ardından İstanbul, Ankara, İzmir, Şanlıurfa, Gaziantep, Trabzon, Kayseri, Antalya, Denizli, Van, Adana, Eskişehir, Sivas, Aydın ve Samsun olmak üzere 15 ilde hafta sonu yüz yüze, hafta içi ise online olarak eğitimler verilecek. Katılımcılar daha sonra, Turkcell'in teknik danışmanlığında projeler üreterek önce eğitim aldıkları illerde projelerini sunacak ve her ilin birinci ekibi belirlenerek İstanbul'da düzenlenecek finale katılacak. Tüm eğitimler 3 Haziran'da başlayacak ve 16 Temmuz'da tamamlanacak. Proje geliştirme aşaması 17 Temmuz - 29 Ağustos, proje sunumları ve finalist seçimleri 11-15 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Finalistler, 25-29 Eylül tarihleri arasında İstanbul'da büyük jüriye sunum yapacak. Yarışmada beğeni toplayan iyi fikirler Turkcell Arıkovanı'nda fonlamaya açılacak ve kadınlar girişimcilikle ilgili hayallerini ve fikirlerini gerçekleştirme imkânına kavuşacak.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Geleceği, Yazan, Kadınlar,
Yorumlar
Haber Yazılımı