Haber
22 Mart 2017 - Çarşamba 10:31
 
CUMHURBAŞKANI, BAŞBAKAN ÇEKİŞMESİ SONA ERECEK
GÜNDEM Haberi
CUMHURBAŞKANI, BAŞBAKAN ÇEKİŞMESİ SONA ERECEK

CUMHURBAŞKANI, BAŞBAKAN ÇEKİŞMESİ SONA ERECEK

Türkiye'nin koalisyon hükümetleri nedeniyle istikrarsızlıklar yaşadığını ve bundan dolayı da ekonomik büyümenin durma noktasına geldiğine dikkat çeken Genç, "Ülkemiz koalisyon hükümetlerinden, bunalımlarından çok çekti. 7 Haziran seçimlerinden sonra AK Parti %39 oy almasına rağmen tek başına hükümeti kuramadı. Ve istikrarsızlık ortamından yararlanan PKK, DHKP-C, DEAŞ gibi terör örgütleri arda arda ülkemizde terör saldırıları düzenledi. Rahmetli Başbakan Bülent Ecevit kendisi cumhurbaşkanlığına önerdiği Sayın Sezer ile sorunlar yaşamadı mı? MGK'da Sayın Sezer tarafından Başbakan Ecevit'e fırlatılan anayasa kitapçığını unutmayalım. Şimdi yeni sistemde tek patron cumhurbaşkanı olacak. Yeni sistemle hükümet krizlerine paydos diyeceğiz. Cumhurbaşkanı, başbakan çekişmesi sona eriyor. Ve bütün yürütmeyi başbakanın ve bakanlar kurulunun yetkileri cumhurbaşkanında toplanıyor. Meclis de tamamen yasama faaliyetlerini kendi tekelinde topluyor.

Cumhurbaşkanını sadece yürütmeyle ilgili konularda kararname çıkarma yetkisi var. O kadar. Bir de cumhurbaşkanı hükümetin başı olarak bütçe kanun teklifini hazırlayıp meclisin onayına sunuyor. Başkanlık sistemi daha hızlı işleyen, süratle kararlar alınabilen bir sistem... Dolayısıyla dinamik ülke yapımıza da çok uygun. Akşamdan sabaha pek çok şeylerin değiştiği ülkemizin hareketli yapısına bu yeni sistem çok önemli işlevsellikler kazandıracaktır." şeklinde konuştu.

 

"Hükümet krizlerine paydos"

Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç, referandum çalışmaları kapsamında 15 günde 40 mahalle, 10 STK ziyareti yaparak yeni bir rekora imza attı. Muhalefet tarafından vatandaşların kafasında başkanlık sistemiyle ilgili oluşturulmak istenen şüphe ve tereddütlerin giderilmesi için mahalle-mahalle, sokak-sokak yeni sistemi anlatan Genç'e vatandaşlar büyük ilgi gösteriyor.


Kimsenin kafasını karıştırmadan başkanlık sisteminin parlamenter sistemden üstünlüklerini anlatan  Genç, başkanlık sisteminin kabul edilmesiyle cumhurbaşkanıyla ile başbakan arasında yaşanan çatışmaların ve görüş ayrılıklarının önüne geçileceğini kaydederek, "Türkiye'de 94 yılda 65 hükümet kuruldu. Neredeyse her 1,5 yıla bir hükümet düşüyor.  Bir hükümeti kurmak en az 1-2 ay sürüyor bu süreç içerisinde de bir sürü zaman heba ediliyor. Belirsizlikler nedeniyle yatırımlar duruyor, siyasi ve ekonomik belirsizlikler artıyor. Bu da en çok ülke ekonomisine zarar veriyor. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde ise cumhurbaşkanı seçimlerin sonuçları açıklandığı andan itibaren hükümeti kurma imkanına kavuşacak. Anayasa değişikliği kabul edilirse başta siyasi partiler kanunu ve seçim kanunu olmak üzere 10 bine yakın kanun ve yönetmelikte değişiklik yapılacak ve bu kanunlar yeni sistemle uyumlu hale getirilecek." diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı