Haber
17 Nisan 2017 - Pazartesi 16:12
 
FINDIKTA KÜLLENMEYE KARŞI İLAÇLAMA BAŞLIYOR
TRABZON'DA İLAÇLI MÜCADELEYE 16 NİSAN 2017 TARİHİNDEN İTİBAREN BAŞLANACAKTIR. İl Müdürlüğünce yapılmış olan arazi çalışmalarında bitkinin gelişimi ve meteorolojik şartlar dikkate alınarak Trabzon'da sahil orta ve yüksek kuşakta külleme hastalığına karşı ilaçlı mücadele başlanacaktır.
KARADENİZ-BÖLGESEL Haberi
FINDIKTA KÜLLENMEYE KARŞI İLAÇLAMA BAŞLIYOR

TRABZON'DA İLAÇLI MÜCADELEYE 16 NİSAN 2017 TARİHİNDEN İTİBAREN BAŞLANACAKTIR.

Tarım İl Müdürlüğünce yapılmış  olan arazi çalışmalarında bitkinin gelişimi ve meteorolojik şartlar dikkate alınarak Trabzon'da sahil orta ve yüksek kuşakta külleme hastalığına karşı ilaçlı mücadele başlanacaktır.

Bulaşmanın olduğu bahçelerde yere dökülen yapraklar yok edilmeli, İyi bir hava sirkülasyonu için budamanın iyi yapılması gerekmektedir.
Fındık bahçelerimizde son yıllarda yoğun zarar yapan Külleme Hastalığına karşı ilaçlı mücadele; hastalık bahçede ilk defa çıkıyorsa belirtiler görülür görülmez,  daha önceki yıllarda hastalık görülmüş ise meyve (çotanak) bağlama döneminde ilaçlamaya başlanacaktır.

Hastalık belirtisi görülmeyen bahçelerde birinci ilaçlamada koruyucu bitki koruma ürünü olarak Kükürt 800 g/l kullanılması; ikinci ilaçlamada ve hastalığın görülmeye başladığı bahçelerde ise diğer ruhsatlı bitki koruma ürünlerinden birinin kullanılması gerekmektedir.

İlaçlama başlamadan önce arıcıların arılarını ilaçlama sahaları dışına çıkarmaları gerekmektedir. İnsan ve hayvan sağlığı bakımından ilaçlama bitiminden 14 gün sonrasına kadar ilaçlama yapılan bahçelerde hayvan otlatılmamalıdır.

Kullanılacak bitki koruma ürünleri İl Müdürlüğümüz tarafından yetkilendirilmiş olan  bitki koruma ürünleri satış bayilerinden alınmalıdır.

Üreticilerimiz, konu hakkında daha geniş bilgi almak için İl/İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerimize müracaat edebilirler.

Kaynak: Editör:
Etiketler: FINDIKTA, KÜLLENMEYE, KARŞI, İLAÇLAMA, BAŞLIYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı